انیشتین دوم
قالب وبلاگ

نانو فناوری یک علم و در عین حال یک مهندسی پیشرفته در مقیاس مولکول ها واتم هاست , دانش تغییر دادن مواد و استفاده از آن ها برای ساخت وسایل و تجهیزاتی که کوچک تر از آنها  

نمیتوان به وجود آورد . 

 

چقدر ریز 

 

اندازه مواد نانو بین  ۱/۰تا۱۰۰ نانو متر است . یک نانو متر برابر است با یک میلیونیوم متر . 

این مقیاسی است که در آن عملیات بنیادی زیست شناختی صورت می گیرد و مواد در این اندازه خواص غیر عادی فیزیکی و شیمیایی از خود نشان می دهند . کوچک شدن سطح و حجم ذرات در این مقیاس دلیل بروز این خواص متفاوت از مواد است. 

اگر یک نانو متر را به اندازه پهنای یک سر سوزن فرض کنیم در این صورت یک متر در این مقیاس به یک هزار کیلومتر تبدیل می شود . البته یک سر سوزن یک میلیون بار بزرگ تر از نانو است . 

پهنای بیشتر اتم ها بین ۱/۰ تا ۲/۰ نانو متر است , پهنای یک رشته DNA حدود 2نانو متر , قطر یک گلبول قرمز 7 هزار نانو متر و پهنای یک رشته موی انسان 80 هزار نانو متر است . 

از دیرباز انسان ها بدون اینکه بدانند , از خواص مواد در مقیاس نانو استفاده میکردند . برای مثال ذرات ریز طلا به رنگ های قرمز با سبز دیده میشوند و این خاصیتی بود که از آن در ساخت شیشه رنگی استفاده می شد . 

امروزه فناوری نانو در بخش عظیمی از زندگی انسان ها مورد استفادهقرار می گیرد , از ساخت صفحات ضخیم پنجره ها تا تولید ضد آفتاب ها و مواد آرایشی . 

[ سه‌شنبه 10 فروردین 1389 ] [ 16:50 ] [ انیشتین سمپاد ] [ نظریه بده (2) ]

لینک دوستان
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 42694