انیشتین دوم
قالب وبلاگ

یک لک لک نر در عملی شگفت انگیز همه ساله ۱۳ هزار کیلومتر را برای رسیدن به همسر بیمار و معلول خود پرواز می کند .  

امسال نیز با فراسیدن بهار ؛ رودان ؛ لک لک نر ؛ همانند سال های گذشته پس از طی یک ۱۳ هزار کیلومتری از آفریقای جنوبی به کرواسی بازگشت تا همسر بیمار خود را که مالنا نام دارد ملاقات کند . 

مالنا لک لک ماده ای است که به سبب یک جراحت قدیمی قادر نیست مهاجرتی تا این حد طولانی را انجام دهد .  

استیپان فوکیک ؛ زیست شناسی که از سال ۱۹۹۳ به درمان لک لک ماده می پردازد ؛ در این خصوص می گوید : رودان هر سال برای دیدن جفت خود به کرواسی باز می گردد و در طول تمام این سال ها  به مالنا وفادار بوده است . این پنجمین سال پیاپی است که شاهد این منظره بوده ام . 

یک بال مالنا در ۱۹۹۳ توسط چند شکارچی زخمی شد و به این ترتیب این لک لک ماده برای همیشه از پرواز باز ماند . 

امسال عشق رودان  و مالنا مورد توجه بسیار زیاد خبرنگاران و علاقه مندان قرار گرفته بود و به همین دلیل صدها نفر برای ثبت لحظه دیدار این زوج عاشق در دهکده ی برودسکی واروس در شرق کرواسی گرد هم آمده بودند اما رودان بدون توجه به این افراد مستقیما به سوی آشیانه در جایی که مالنا انتظار او را می کشید پرواز کرد . 

استیپان فوکیک می گوید : سایر لک لک ها به صورت جفت جفت ظرف پنج شش روز آینده به آشیانه های خود باز می گردند در حالی که رودان اولین لک لکی است که به مقصد می رسد چون مالنا در خانه بی صبرانه انتظار او را می کشید . 

به گفته این محقق همانند پنج سال گذشته ظرف دو ماه آینده چهار پنج جوجه لک لک متولد خواهند شد و رودان وظیفه آموختن پرواز به آن ها را دارد ؛ چون مالنا قادر به انجام آن نیست . 

سپس با فرا رسیدن زمستان جوجه ها با پدر خود به سوی آفریقای جنوبی پرواز می کنند ؛ در حالی که مالنا تا بهار آینده در انتظار بازگشت رودان وفادار خود در آشیانه خواهند ماند . 

[ جمعه 14 خرداد 1389 ] [ 18:38 ] [ انیشتین سمپاد ] [ نظریه بده (11) ]

لینک دوستان
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 42694