انیشتین دوم
قالب وبلاگ
برخی از بزرگترین مغزهای بشر باعث به وجود آوردن نظریه ها و تکنولوژی هایی انقلابی شدند از قبیل: لامپ برق، تلفن و گرامافون، ولی همین مغزها خالق بی ارزش ترین وسایلی بودند که حتی به قیمت پشیزی در هیچ فروشگاهی به فروش نرسید.
در ادامه، پنج نظریه ناامیدکننده ای که توسط شاخص ترین مغزهای بشر مطرح شد و به بن بست رسید را خواهید خواند که بیان گر تصدیق این جمله است: این درست است که درخشان ترین مغزهای بشر هم نمی توانستند در هر زمینه ای موفق باشند!
لئوناردو داوینچی: کفش هایی برای پیاده روی در آب

 

مغز عصیانگر این طراح و نقاش باعث به وجود آوردن اختراعاتی دیوانه کننده شد که هیچ وقت به مرحله انجام نرسیدند، حتی زمانی که فناوری و نوآوری عصر حاضر قادر است این گونه اختراعات را بسازد. متاسفانه فناوری کفش های مخصوص پیاده روی در آب هنوز به نقطه الزام برای بشر نرسیده است.
این وسیله در اصل دو چوب مثه دو چوب اسکی است که در انتهای آن دو شکل قطب مانند تعبیه شده اند که مانع از زمین خوردن شخصی که با آنها راه می رود می شود. متاسفانه هیچ گونه دید مهندسی در این وسیله وجود نداشت و حتی فکر داوینچی در رساندن سربازان به کشتی دشمن و منهدم کردن آنها نیز هیچ گونه کاربردی نداشت. تنها کاربرد این وسیله در تعریف کردن آن برای کسی هست و آن شخص از شدت خندیدن در لحظه جان بدهد.

توماس ادیسون: هلیکوپتر

 

ادیسون اولین کسی نبود که به  فکر ساخت ماشینی برای پرواز افتاد. اما اگر دیوانگی قابل سنجش بود، طرح ادیسون حتما مقام اول را از آن خود می کرد.
طرح وی وسیله ای بود که مشتمل بر چند سری از جعبه کیت های پرواز بود که به صورت عمودی از زمین بلند می شد و در هنگام پرواز به شکل هواپیماهای امروزی در می آمد، می توان گفت این طرح مثل هواپیما و هلیکوپتر است که البته هیچ کدامش موفق نشد.
او هیچ وقت در زمینه عملی کردن طرحش تلاش جدی نکرد حتی یک بار نمونه ای آزمایشی از این طرح ساخت که قادر به بلند شدن از زمین نبود. آنگاه ادیسون به فکر آن روز افتاد که ایده لامپ برق به مغز خطور کرده بود و از آن به بعد در پی ساخت این وسیله شتافت.

الکساندر گراهام بل: گوسفندی با شش پستان

 

پدر تلفن حجم زیادی از زمان خود را به مطالعه گوسفندان اختصاص می داد، همیشه به این فکر بود که از این همه صرف زمان وسیله و موجودی واقعا دارای بهره وری بیشتر خلق کند و البته خلاف حرف خودش تمام صرف این زمان کاملا بیهوده بود.
گراهام بل عمرش را صرف خلق گونه ای از گوسفند کرد که دارای شش پستان باشد به جای اینکه به صورت معمولی دارای دو پستان باشد، اما به جز گله ای که پرورش داد نتوانست چیز بیشتری پرورش دهد. در پایان اگر وی با گوسفندانش آمیزش ایجاد می کرد قطعا بهره وری بیشتری برای خودش داشت.


الیهو تامسون: ماشینی با سوخت بخارنبوغ تامسون باعث به وجود آوردن سیم جوشکاری، ژنراتور و استفاده بی ضررتر از اشعه ایکس برای جهانیان شد. اما تلاشش برای ساخت ماشینی که بوی مشمئزآور اگزوز را نداشته باشد کاملا ناامیدانه بود و با شکست مسلم رو به رو شد.
به عنوان یکی از بنیان گذاران شرکت جنرال الکترونیک، او طرحی را بسط داد که ماشین های نقلیه در واقع از سوخت بخار استفاده کنند، البته اگر این نکته برای مشتریان مهم نبود که یک هفته طول می کشد که آنان را برای یک تکه نان به نانوایی برساند. این در حالی بود که جهانیان در حال دست دادن موتوری بسیار کارآمد بودند ولی شرکت های نفت، خانواده سلطنتی عربستان این نابودی این اختراع را به شکل هر چه مجلل تری جشن گرفتند.


توماس ادیسون: ماشین ارواحزمانی که مردم جهان فکر می کردند با پرداختن مبلغی پول به کولی ها می شود با عالم مردگان ارتباط برقرار کرد، ادیسون ادعا کرد همین کار را می تواند با استفاده از علم انجام داد.
این مخترع در مصاحبه هایش که در مجلات انجام می داد ادعا می کرد که در کارگاه مشهورش در بین هزاران اختراعش این اختراع را نیز ثبت کرده است، اما ماشینی که گواه بر این مدعا که احضار روح از عالم مردگان باشد هیچ وقت پیدا نشد.

[ یکشنبه 25 دی 1390 ] [ 11:52 ] [ انیشتین سمپاد ] [ نظریه بده (16) ]

لینک دوستان
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 42694